Sport na co dzień!

Trenuj każdego dnia!

Marzysz, by kierować łodzią? Musisz udać się na szkolenie, a później zaliczyć pomyślnie egzamin, który zapewnia patent sternika

Posted on 17/07/2017 10:34am

Dużo osób marzy o tym, by pływać łodzią lub jachtem. Dzięki temu można zaplanować niezwykle interesujące wczasy nad morzem albo przy innych akwenach wodnych. Polskie prawo dokładnie reguluje, kto ma możliwość prowadzić takie łodzie. W przypadku, gdy pragnie się zdobyć takie uprawnienia, trzeba zgłosić się na szkolenie, a następnie pomyślnie zdać egzamin. Po tym dostaje się patent sternika i może się sterować jednostkami pływającymi.

Tu niezbędny będzie patent


To, czy można pływać łodzią w określonym miejscu, jest uzależnione od zdobytego patentu. Inne upoważnienia są wymagane, gdy chce się pływać po jeziorach, inne, kiedy chce się popłynąć na morze albo sterować wielkim jachtem. Dlatego nim wynajmie się określoną łódź, trzeba upewnić się, że posiada się potrzebne uprawnienia, by nią sterować. W odmiennym wypadku należy zatrudnić wykwalifikowanego sternika, albo decydować się na kurs sternika motorowodnego oraz nadrobić zaległości. Teraz takie szkolenia można znaleźć w wielu miastach w kraju, i to nie tylko na Mazurach albo nad morzem.

Zdobycie patentu motorowodnego nie uprawnia do prowadzenia wszystkich łodzi, to, jakimi jednostkami można kierować reguluje rozporządzenie ministra sportu. W przypadku, gdy posiada się patent sternika motorowodnego, można poszerzyć swoje kompetencje i udać się na egzamin na motorowodnego sternika morskiego, a następnie na kapitana motorowodnego. Zdobycie tych patentów wymaga czasu oraz dużego doświadczenia, ale kiedy już się je zyska, możliwości sterowania łodziami po wodach śródlądowych i morskich się zwiększają. O patenty motorowodne mogą się już ubiegać osoby, które skończyły czternaście lat i okazały zgodę opiekunów prawnych.

Dzisiaj takie kursy szczycą się dużym zainteresowaniem, co wiąże się ze wzrostem popularności sportów wodnych i żeglarstwa. To naprawdę ważne, by dobrze przygotować się do kierowania podobną łodzią, bo wymaga to znacznych umiejętności praktycznych oraz wiedzy. Nie wolno sterować łodziami, jeśli nie posiada się stosownych uprawnień, bo może to być niebezpieczne dla załogi, jak także dla innych żeglujących.