Sport na co dzień!

Trenuj każdego dnia!

W oparciu o jakie przepisy można legalnie pływać jednostkami wyposażonymi w silnik na wodach w naszym kraju.

Posted on 13/08/2017 8:42am

Jezior i rzek u nas jest naprawdę dużo, w letnik okresie cieszą się one bardzo dużą popularnością. Jeżeli tylko jakiś zbiornik ma odpowiednią czystość, to z pewnością w każdy słoneczny dzień na jego brzegu znajdzie się mnóstwo relaksujących się.

Część z nich będzie pewnie bardziej korzystać z wody, na przykład wypożyczając rowerki wodne i kajaki, albo pływając na materacu. Części i to może być mało, więc bardzo chętnie biorą się za najróżniejsze jednostki pływające wyposażone w silniki spalinowe. Lecz o ile kajakami czy rowerkami pływać można w zasadzie bez żadnych ograniczeń, to przy użytkowaniu silnika należy zwrócić uwagę na przepisy, które obowiązują. Aktualnie jest tak, że przy silnikach mających kilkanaście koni mechanicznych na wodach śródlądowych nie są wymagane żadne uprawnienia. Bez problemów pływać więc można niedużymi pontonami czy łódkami, lecz również długimi na czasem i kilkanaście metrów houseboatami. Rzecz jasna nieposiadanie patentu nie zwalnia bynajmniej od obowiązku przestrzegania przepisów, jakie na wodzie obowiązują tak samo jak na ulicach.

przekrój - ćwiczenia
Author: LUDWIK BOEHM
Source: http://www.flickr.com
Lecz jeżeli jednak ktoś chciałby korzystać z większych silników, to niezbędne będzie zrobienie w takim celu wymaganych uprawnień, czyli patentu sternika. sternik motorowodny może pływać jednostkami o dowolnej wielkości na wodach śródlądowych, ale też w określonych przypadkach na wodach morskich. W związku z tym że policja wodna zwraca coraz większą uwagę na patenty, to przez kupnem szybkiej łodzi czy wodnego skutera należy tego typu patent jednak zrobić. Szkolenia motorowodne można zrobić w praktycznie każdym większym mieście, sporo ich jest także organizowanych w okresie letnim, w czasie obozów trwających kilkanaście dni.

Z reguły taki kurs będzie kosztował nie więcej niż tysiąc złotych wraz z egzaminacyjną opłatą, więc nie będą to jakoś bardzo wygórowane kwoty. Polecany jest on również osobom, jakie pływają mniejszymi łódkami, gdyż wiedza o przepisach i manewrowaniu na pewno w każdej sytuacji może się przydać (www).