Sport na co dzień!

Trenuj każdego dnia!

W sytuacji, kiedy poszukujesz ciekawego pomysłu na wakacje, masz szansę decydować się na spływ kajakiem

Posted on 18/09/2017 7:15am

Z chwilą przyjścia lata stajemy przed wyzwaniem, jak zorganizować wakacyjny odpoczynek. To niełatwa sprawa, ponieważ taki wyjazd powinien być nie tylko ciekawy, ale również zajmujący. Coraz znaczniejszym uznaniem ludzi cieszy się aktywny odpoczynek na łonie natury. W przypadku, jeśli szuka się niebanalnej możliwości spędzenia wakacyjnego czasu, warto rozważyć spływy na kajaku. Ta forma rozrywki szczyci się wśród ludzi coraz większym powodzeniem.

Spływa kajakiem
Author: Joshua Mayer
Source: http://www.flickr.com
Źródła rzeki Pilicy znajdują się w okolicach umiejscowionego na obszarze województwa śląskiego miasteczka o takiej samej nazwie. W okolicach Sulejowa w latach 70-tych zbudowano tamę, jaka stworzyła Zalew Sulejowski. Bardzo dużo mieszkańców miejscowości położonych nad Pilicą założyło własną agroturystykę. Jedną z atrakcji oferowanych przez założycieli takich gospodarstw są spływy kajakowe pilicą (czytaj szczegóły). Cieszące się popularnością spływy kajakowe Pilicą to atrakcja, z której skorzystać mogą nie tylko goście gospodarstw agroturystycznych. Mnóstwo początkujących kajakarzy zanim pójdzie na spływy kajakowe na innych polskich rzekach uwzględnia to, aby na początku spłynąć właśnie Pilicą. Spływy kajakowe Pilicą możliwe będą już od miasteczka nazwanego Szczekocin.

spływy kajakowe
Author: Anita Hart
Source: http://www.flickr.com

Jeśli kogoś interesują spływy kajakowe pilica (więcej o autorze) jest niesamowicie atrakcyjnym, nizinnym szlakiem kajakowym z licznymi sympatycznymi miejscówkami na biwak. Sama rzeka Pilica zachwyca urozmaiconym korytem, stosunkowo czystą wodą (Pilica wyróżnia się drugą klasą czystości) oraz malowniczymi krajobrazami. Tworzy liczne łuki oraz pętle, przez co spływ kajakowy nie będzie nudny. Firmy, które organizują spływy kajakowe pilicą proponują trasy dla wielbicieli kajakarstwa o różnym stopniu zaawansowania. W ofercie tych firm odnaleźć można także spływy dedykowane dla rodzin z dziećmi. Popularna trasa - biegnąca od Maluszyna do Mniszewa - mierzy 25 kilometrów i nie jest specjalnie trudna. Z kolei środkowy odcinek kajakowy Pilicy - od Maluszyna do Sulejowa - fantastycznie nadaje się dla bardziej zaprawionych miłośników wiosłowania. Odcinek ten nie jest tak szeroki jak trasa bliżej Wisły i równocześnie jest łatwiejszy do ukończenia. Jednakże przepłynięcie 90 kilometrów nizinną rzeką to nie lada wyczyn, który wymaga około 5 dni wiosłowania.

Na każdej z nich można wynająć kajak, czy to na kilka godzin, czy na kilka dni, i w doborowym towarzystwie, w otoczeniu wspaniałej przyrody spędzić ten czas. Co więcej, firmy które organizują spływy kajakowe cechują się dużą elastycznością i dostosowują się do klientów. Bez problemów dowożą kajaki do określonego miejsca, a potem je odbierają na zakończeniu trasy. W razie potrzeby mogą też wypożyczyć inne elementy wyposażenia, przykładowo nieprzemakalne worki czy namioty na noclegi. Wykupić w nich można jeden z licznych typowych spływów, lecz również zamówić coś nietypowego.

Na niejednej rzece w przypadku takich krótkich spływów wręcz nie trzeba nikogo rezerwować, a po prostu podjechać na miejsce, wejść do kajaka i wyruszyć w dół rzeki. Przy nieco dłuższych spływach pomyśleć już należy o wcześniejszej rezerwacji. Jest to o tyle istotne, że organizatorzy będą dysponować określoną ilością miejsc, z powodu konieczności organizacji wszystkiego.